Щатът Ню Мексико ще се изправи срещу Arizona Wildcats, новият отбор номер 1 в страната в баскетболен мач на NCAA тази вечер. Играта ще бъде предавана на живо в 21:00 ET в мрежата PAC12.

За първи път от повече от десетилетие Аризона стана отбор номер 1 в страната както в анкетата на треньорите, така и в Associated Press.

„Мисля, че това е нещо, което чувстваме, че сме спечелили“, каза треньорът Шон Милър за уебсайта на Аризона. „Знаем, че класирането № 1 не означава, че сме спечелили шампионата или сезонът е приключил, но изобщо няма да играя на отрицателната карта. ... Да бъдеш класиран номер 1 е може би най-големият комплимент, който можеш да направиш.

Wildcats (9-0) спечелиха скорошното си национално уважение с доминираща защита и отскок. Техният марж от 14,1 отскока е сред най-добрите в страната, докато държат противниците до 59,1 точки на мач и 36,8 процента стрелба.Аризона преодоля собствените си проблеми със стрелбата в съботната победа с 63-58 над UNLV. Wildcats преминаха 3 от 16 от диапазона от 3 точки и стреляха 41,8 процента като цяло, но удържаха Runnin' Rebels до 7 от 25 през второто полувреме, за да преодолеят дефицита от три точки на полувремето.

Пойнтгард T.J. Макконъл поведе Аризона с рекорда за сезона от 13 точки и седем борби и шест асистенции. Той не е обръщал топката повече от три пъти в 13 поредни мача от февруари.

„Той в много отношения е сърцето и душата на това, което правим“, каза Милър, „и мисля, че видяхте това по много начини през второто полувреме“.

Водещият голмайстор Ник Джонсън, средно 16,6 точки, беше задържан на 12 и имаше най-лошата си нощ за стрелби за сезона (4 от 15). Въпреки това той достига двуцифрени числа във всеки мач.

Преди голям тест за това място на върха този уикенд, Wildcats играят в сряда вечер у дома срещу отбор от щата Ню Мексико, който не е побеждавал класиран опонент от 2007 г. насам.

Щат Ню Мексико (7-4) може да се бори да преодолее тези силни страни. Aggies бяха превъзмогнати с 23 по време на тяхното три мача.

Те излизат от съботното поражение с 80-68 при тогавашния номер. 19 Гонзага. Те се съсредоточиха върху външните стрелби на Булдогите, като ги задържаха до четирите 3-указатели с ниски за сезона, но бяха надхвърлени с 45-30 въпреки размера на началните центрове Сим Булар (7'5') и Tshilidzi Nephawa (6'10') .

Даниел Мълингс отбеляза 17 точки и е начело на Aggies със 17,6 на мач.

Aggies загубиха последните си 13 мача срещу класирани опоненти и за последно победиха опонент от топ 10 през 1980 г.

От 1999 г. насам отборите са се срещали четири пъти, като Wildcats печели всяко състезание.